Friday, November 18, 2011

ilk 'kitap kulübüm'


Kim demis Amerikan filmlerinden kötü etkileniyoruz diye? Kendine kötü alışkanlıklar edinmediğin sürece şimdiye kadar pek te zararını görmüş sayılmam. Hemen hemen bir çok filmde veya dizide karşılaşmışsınızdır kitap kulüpleriyle, insanlar ayda bir kez birinin evinde veya müsait bir kafede toplanır ve o ay okudukları kitabı tartışır. En son 'Jane Austen Book Club' filminde tavan yapmıştı bu isteğim. Eski çalıştığım iş yerimde yoğunluktan yattığım yeri zor bulduğum zamanlar geride kaldı artık, kendime ayıracak bol bol vaktim kalıyor ya hemen kafa çalışmaya başladı bende. Mezun olmuş çok sevdiğim bir öğrencimle kahve içiyorduk starbucksta (bakın yine Amerikan özentiliği yapıyoruz) kendisine böyle böyle bir fikrim var varmısın benimle bunu gerçekleştirmeye dedim. Olmaz mı hocam dedi ve maceramız başladı. Rastgele özensiz bir kitap seçiverdik. Zülfü Livaneli'nin en son kitabı 'Serenad'. Oburuz ya bir yandan şanımız yürüyecek ya, choc-o-book club koydum adını da, facebook tan birde grup açtık ki videolar paylaşalım, buluşma mekanını zamanını oylayalım diye, olduk mu sana 12 kişi.
İlk buluşmamızı Etiler Harvard Cafe'nin 2. katında yaptık. Hepimiz yüzümüzde kocaman bir gülümseme ile ayrıldık ordan, 'amaaan bunlar entek dantel işi' diyen arkadaşlarımdan tutun, teklifime cevap bile vermeyen arkadaşlarımın tümüne nispet yaparcasına eğlendik. Sohbet ettik, hasret giderdik, şiir okuduk, müzik dinledik, tartıştık bol bol..
Toplumun küçüçük minnacık bir kesitiydik biz. Eski bölüm başkanım saygıdeğer Heather hanım, çok değer verdiğim Mehpare, Mazal ve Gülsen hocalarım, arkadaşlarım Hande, Gülin, üniveristeden okuyan eski öğrencilerimiz Berfug ve Dogus vee tabiki tek okur yazar erkeğimiz Ediz:) Küçük sıcak bir aile oluverdik. İyiki varsınız hepiniz, bana halen işe yarayan fikirlerim olduğunu hissettiriyorsunuz :)
Bir sonraki toplantıda görüşmek üzere :)2 comments:

  1. Kitap okuma bir mutluluk ve mutluluklar paylaşılınca artar, bizde de böyle oldu ve olmayı sürdüreceğini biliyorum. Tüm klüp üyelerine sevgiler, tabii başkanımızada kocaman ve sıcacık bir teşekkür kucaklaması:):)

    ReplyDelete