Saturday, November 19, 2011

Serenad / Zülfü Livaneli

Kitap Kulübümüzün ilk kitabı Zülfü Livaneli'nin en son kitabı 'Serenad'tı. Kitabın ilk 100 sayfasına çok zorlanarak geldim çünkü kitap buram buram 'best-seller' kokuyor ve aslında tamda tüketici toplumumuza hitaben yazılmış, kimilerinin 'fast-food' kimilerinin 'mind-candy' diye adlandırabilecekleri tarzda yazılmış bir romandı. Karakterlerin hiç biri aslında oturmamış ve sadece birbirlerini dengelesinler diye oraya koyulmuş oldukları belli olan yüzeysel karakterlerdi. Bir roman yazmak istiyorsanız önce kadın karakterinizi oluşturun diye bir yazı okumuştum bir keresinde, işte Maya da burdan yola çıkarak oluşturulmuş yüzeysel, itici ve sinir bozucu bir karakterdi. Maya aslında kendini çok iyi sanan berbat bir anne figürüydü, kendini her kötü hissettiğinde yorganın altına girip kıvrılan, kafasına estikçe işe gitmeyen, liberal bir kadın imajı çiziyordu. Maya'nin oğlu ise berbat bir ergen portresine sahipti. Kitapta bütün karakterlerin ilişkileri birbirleriyle bozuk ve menfaat ilişkisine dayanıyordu. Prof. Maximilian Wagner ise sırf Maya'nın aklını karıştırabilsin diye romana oturtulmuş olan klişe bir Harvard Profesörüydü ve Pankreas kanseri olduğu için kitabın sonunda öleceğini zaten anlamıştık. Maya anarşistliği sembolize ederken ona karşıt olsun diye konulmuş ağabey karakteri ise orduda yükselme hedefleri olduğu için bir takım şeyleri örtbas eden ve hükümeti ve düzeni temsil eden erkil bir karakterdi.
Yüzeysel karakterlerden ve sadece olay örgüsünden oluşan bir kitap nasıl olurda bu kadar satar peki? Zülfü Livaneli tarihi olayları çok güzel kurgulayan bir yazar bence. Kitapta kırım türklerinden tutun, Ermeni soykırımına hatta Hitler dönemine kadar uzanan bir tarih yelpazesi var. Kitabı bitirdikten sonra ilk yaptığım iş Struma gemisi faciasını araştırmak oldu örneğin.
Edebiyat anlamında çok yoğun şeyler hissedemesek te tarihi olaylar açısından çok fazla çarpıcı şey okuyabileceğimiz bir roman olması açısından Serenad bir süre daha raflarda kalır gibime geliyor.

No comments:

Post a Comment