Sunday, February 26, 2012

Jonglör

Elimizde 3 adet kristal küre ile bir hokkabaz misali onları döndürerek yaşıyoruz hayatı. Birincisine ailemizi koymuşuz, her daim destek bekliyoruz onlardan, koşulsuz sevgi bekliyoruz, ama en ufak bir sorunda en çok onlar yaralıyor bizi; etrafındaki herkesi bir kalemde silebiliyorsun ama aile söz konusu olunca kırılan tırnağın bile olsa en kötü darbeyi alıyorsun. Arkadaşlarımızı ve sosyal hayatımızı koymuşuz ikincisine, bazen varlar bazen yoklar. An geliyor dünyanın en ucuna gidip, üzerine bir örtü örtüp, cenin poziyonunda kıvrılıp öylece yatmak istiyorsun; an geliyor gülüp eğlenmek, kahkahalarla gülüp hayata çelme takmak istiyorsun. Kariyerimizi, iş hayatımızı koymuşuz üçüncüsüne. Onlar ruhumuzu değil, aklımızı ve en ciddi parçamızı temsil ediyorlar, çocuklaşmak yok, sırnaşmak, yılışmak yok. İş arkadaşlarının yanında mesafeli olucaksın, ciddi olucaksın, her daim kontrollü olucaksın.
3 küreyi de almışız elimize jonglör gibi döndürüyoruz. 
Biri kırılsa, öbürleri de duracak, dönmeyecekler. İllaki 3 kristal olacak jonglörün elinde. 
1. kırılsa, 3. mutsuz olacak; 3. kırılsa, 1. nin hatırı kalacak, 1. kırılsa seni ayakta tutan ana kristal yokolacak. Ve sen hayatının sonuna kadar bu 3 kristal küre arasında gidip gelecek ve bir ip cambazı gibi denge sağlayacak, el ve göz koordinasyonu için uğraşacaksın. 
Zamanla kristal küreler, büyüyecek, küçülecek, genişleyecek, içindekiler değişecek ama küre aynı kalacak. Sende onlara döndürebildiğin sürece mutlu ve hayat dolu olacaksın. 
Bazen bir çatırdama duyacaksın, bakacaksın hangi küreden geldiğine, diğerleri o korkuyla hemen duracaklar, meğer fazla sıkmışsın birini elinde, sert bir darbe almış, hemen kabuk bağlatıp devam edeceksin döndürmeye hiçbirşey olmamış gibi. 
Onları dengede tutmaya çalışırken sende yorulcaksın, düşeceksin belki, ama 3ünü birden elinde tutamadığın için döndürmeye devam edeceksin. İyice kolun ağrıdığında, hangisini yere koyup dinlendirsen diye bakacaksın, belki seçemeyeceksin.. Seçmek istemeyeceksin...
İyi bir jonlör olmak lazım bu hayatta..
Zira sakar jonglörlere yer yok bu dünyada.. 
:)

No comments:

Post a Comment