Friday, May 18, 2012

Sivrinin dayanılmaz varlığı

Aslında kızmamalı sivrisineğe bataklığından çıkıp, evlerimize girip bizi en zayıf anımızda uykumuzda ısırıp sonra hiçbirşey yokmuş gibi öylece duvara konmasına. Bataklıkta olmak ta onun suçu değil, sivri sinek olmakta. Ona cazip gelen o kan kokusu da onun suçu değil. Yaratılışı öyle, doğası öyle.. insanları ısırmak için tasarlanmış. Onların dertsiz yaşamlarına bir tutam kaşıntı katmak için, uykularının en güzel yerinde uyandırıp hart hurt kaşındırıp sonra hiç birşey yapmamışçasına öylece dururlar ya sanki sen kendini ısırmışsın gibi. Sonra sen uyanırsın, kalkar yıkarsın elinin veya ayağının o en absürd yerini, kolonyalar dökersin.. Ve uykuna yenik düşüp uyursun tekrar, ama o duvarda hiçbirşey yapmamış gibi masumca duran sivrimiz 5 dakika sonra tekrar gelir, bu kez nereden ısırsın diye aranmaya başlar taa ki vücudunun başka absürd bir noktasına ulaşana kadar. Sonu hep hazindir sivrisineğin ne yazıkkii..
Ya bataklığa geri döner.. Ya güçlü bir el gelir duvara yapıştırır onu.. Ya da fişe takılan bir sinek ilacı bitirir onu. Kitaba, gazeteye yapışmış bir şekilde can verir, senin kendi kanının izi çıkar eline. Ürkersin kendi kanını başkasının midesinde görünce.
Kimse de çıkıp demez ki 'ne de iyi sivrisinekti, yazık oldu'. Bataklıkta milyonlarca sivrisinek ordusu vardır çünkü sırasını bekleyen.
İşin hazin kısmı sivri evine dönerse de mutlu olamaz artık. Çünkü evlerdeki o rahatlığı, sıcaklığı ve ışıltıyı görmüştür artık, aklı orda kalır. Hep o evlerde yaşayıp hep kan emerek hayatını sürdürmek ister, ama nafile. Genelde hep ona 'ooff piss sivri yine geldi beni buldu' denir.
O da üzülür. Artık ne bataklığına geri dönebilir, ne de o evlerde yaşayabilir.
Kısacası hazindir sivrinin hikayesi.
Hiç bir işe yaramaz doğada, ekolojiye hiç bir faydası yoktur. Hele bir de bir sayfiye yerinin yakınındaysa bataklığının kurutulması an meselesidir.
Onların yaşadığı yere kimseler uğramaz.
Hazindir bir sivrinin hikayesi. Hep istemeyendir o, milletin başına bir kaşıntı illeti verir, çok kaşımaman gerekir yoksa yara büyür, o değersiz sivrinin açtığı minik delik büyür büyür başına gereksiz yere illet açar.
Hem suçlu hem güçlü olacak ya, birde vızır vızır kuru gürültü yapar, ses yapar.
En iyisi camı açık bırakıp başka odaya geçmektir sivri geldiğinde..
Sessizce, yan odaya geçip, onun başka evlere, başka hayatlara doğru yol almasını sağlamaktır.
İrem..

No comments:

Post a Comment