Thursday, October 11, 2012

Özür Dilerim...

Özür Dilerim. Tuhaf bir sözcük dizini. Söylediğiniz anda ağzınızda acı bir tat bırakır, öylece duruverir bazen, durması gerekir. Yuvarlasan acısı yayılacak, söylesen sızı bırakacak , yutsan midene taş gibi oturacak. Erimez, donmaz, yokolmaz. Acısını tarif et deseler edilmez. Öyle heybetli dururverir.
Öyle sözcükler vardır ki.... istesen bile hafife almazsın. 
İngilizcesi mesela 'I'm sorry.' Bazen öyle kolay çıkıverir ağızdan. Arkandan geleni görmedin yanlışlıkla elinle çarptın: I'm sorry. Birinin üzerine su döktün: 'I'm sorry'. Yemek sırasında birinin ayağına bastın: I'm sorry. O çok değer verdiğin kalbi kırdın: I'm.......... Yaa bilemezsin işte ne söyleyeceğini böyle kalıverirsin. Başka kavramlar girer işin içine, başka sözcükler, eveleyip gevelemeler, bakışmalar, göz süzmeler ama iki sözcük çıkmaz. Lanet gibi çökmüştür o kekremsi tadı ile ağzının orta yerine. 
Rüzgarı gördümü deliler gibi dönen o enerji değirmenleri gibi döner durusun eller kollar bir tarafta ama o kelime çıkmaz, çıkamaz. 
Oynattıkça diline batıverecek sivri bir kalem ucu gibi olan bu kendi basit ama anlamı ağır sözcük dizini yüzünden ne hayatlar yollarını ayırmıştır, ne aşklar birleşememiştir, ne arkadaşlıklar harcanmış, ne suçlamalar yapılmış, ne kelimeler tüketilmiştir. Oksijen harca harca bitiremezsin helak edersin kendini ama o iki kelimeyi yanyana getirmezsin. 
Taş yerinde ağırdır diyerekten o iki kelimeyi kendine saklar, sinenin en derinlerine gömersin. 
Bir midyenin kabuğuna tutunması gibi diline yapışıp kalıveren o iki sözcükle ömrün boyunca yaşayıverirsin.
Döne döner aynı hataları yapar, senebesene yaşlanır, öfkeleri, nefretler, hasetleri, fesatları bir tasma gibi boynunda taşırsın da o iki kelimeciği sarfetmezsin be insanoğlu. 
o gururun olmasa.. o egoların olmasa .. o kıskançlıkların olmasa be insanoğlu.. Belki o zaman hayatı ürkekçene değilde hakederek yaşayacaksın. 
Anlıyorum insansın, anlıyorum haklısın, gururlusun, vakursun, burnundan kıl aldırmazsın, kavganı eder istediğini koparıp alırsın.
Peki ya geride ne bırakırsın sızlayan bir kalpten başka insanoğlu? Senin hakkında ne düşünür bu geride kalanlar? Köprüleri yıktın be o iki kelimeyi kullanmamak için, daha ne yapasın be insanoğlu? 
Ben şimdilik sessizce kapıyı çarpıp çıkıyorum.. 
Bu arada bakın Mevlana Celaleddin Rumi ne diyor? 

'Bir gönül mü kırdın?
Ağlamalısın...
Hele Özür dilemesini bilmiyorsan;
Senden dost olmaz! Senden yaren olmaz!
Ya incittiğin, kırdığı o gönlü Allah seviyorsa?
Nereden bileceksin..
Bilemezsin..
Bilseydin ödün kopardı..
Dokunamazdın! ' 

Rumi


No comments:

Post a Comment