Sunday, December 9, 2012

Konuğumuz Tuhaf bir kadın

Tuhaf bir Kadın /Leyla Erbil
Türk romancılarına fazlasıyla hayranlık duyuyorum ama 'kadın' Türk romancılara bir başka hayranım. Leyla Erbil de Türk Edebiyatında devleşen kadın romancılardan biri. Yıllar önce Nobel Ödüllerine aday gösterilmiş, ama bir o kadar da mütevazi. Kitap Kulübümüzün kadın yazar okuma arayışı içinde olması yollarımızı Leyla Erbil ile kesiştiriyor, ve ilk kitabı olan 'Tuhaf bir kadın' ı okuma kararı alıyoruz.
Hem kadın yazar, hem dönem edebiyatı (1950leri anlatıyor), hem çok akıcı adeta su gibi akıp gidiyor kelimeler, hem de toplumumuzun içinden bir kesit sunuyor. Daha ne olsun.
***
Büyük ihtimalle kendisi olduğunu düşündüğümüz bir baş karakter var ismi Nermin, 1950'li yıllarda üniversite okuyor ve ülkeyi kahve köşelerinde sadece fikirleri ile kurtarmaya çalışan aydın kesim ile yolları kesişiyor.
Kitap kulübümüzünde ortak fikri olarak 'yanlış kişilerle hayata başlıyor' Nermin. Asiliği, başkaldırmayı öğreniyor, yasak kitaplar okuyor. Okuduğu kitaplardan biri de Suç ve Ceza ki daha sonra annesi tarafından sobaya atılıp onları eğitme yerine ısıtma görevi görüyor. Şu aralar yaşadığımız zamanlarımızdan da pek farklı değil aslında zira Nermin'in yaşadığı bir sosyal baskı var ( ki biz buna şu aralar mahalle baskısı diyoruz). Sosyalizmi benimseyen ve emekçi kesimi koruma çabaları ile koskoca bir hayat deviren Nermin'i kitabın sonunda düşünceleri ile çelişirken buluyoruz. Halkına yakın olabilsin diye alt kesimden bir mahalleye taşınsa da, kitabın sonunda bir kazağa bir aylık asgari ücret ödeyerek hem Tuhaf Bir Kadın örneği çiziyor, hemde yıllardır benimsediği ideolojisini bir anda çürütüyor. Bunca hayalleri olmasına rağmen üretime geçemiyor.
Yazar burada kibarca, tatlıca kritik ediyor aydın kesimini, hiç bir acı tatmamış halleriyle aydın geçinenleri, Marxist olup sonradan kendiyle çelişenleri.
Kitabın tek konusu bu değil tabiki. Tartışılmaya değer bir diğer konu ise yazarın o yıllarda toplumca tabu olarak görülen cinselliği, hatta ensest ilişkiyi hiç çekinmeden yazmış olması. Bunları Nermin'in arkadaşı ile olan diyalogları vasıtasıyla bize aktarması ise kitabı ılımanlaştırıyor.
Kitabın birinci bölümü olan 'Kız' adeta bir genç kızın günlüğünü yazarmışçasına basit bir dil ile yazılmış, ikinci bölüm olan 'Baba' da adeta yazar coşuyor ve bize bir kelime şöleni yaratıyor. Son bölümler 'Ana' ve 'Kadın' ise Nermin'in hayatının diğer bölümlerini parça parça öğrenip bir puzzle gibi birleştirme imkanı sunuyor.
***
Netice mi? Topluma uyum sağlayamayan, evliliğinde mutluluğu yakalayamayan, arada derede ikilemde  ortalarda bir yerlerde kalmış Tuhaf bir Kadın. Okumak isteyenlere tavsiye edilir..
Sevgiler..
irem


No comments:

Post a Comment