Sunday, January 27, 2013

Yapılacaklar Listesi

En sevdiğim aktivitelerden biri: Hiç bitmeyen 'Yapılacaklar Listesi' yazmak. İş yerinde, iş dışında, alışverişe gitmeden önce, seyahat bavulumu yapmadan önce, dekorasyon dergilerine bakarken, haftasonu yapılacak işleri düşünürken, misafir çağırmadan önce, çağırdıktan sonra, buzdolabı tamtakırken, kedinin aşı zamanını unuttuğunda, dişçi/ doktor randevuların yığıldığında.. Kısacası her zaman ve her yerde benimledir Yapılacaklar Listem.
Hayatıma anlam kazandırır. Ne kadar işe yaradığımı anlatır. Ne kadar iş bitirdiğimi gösterir. Hayatın neresinde olduğumu, koşturmacalarımı apaçık ortaya serer. Her bir atılan tik bir zaferdir.
Bende madem sömestır tatiline girdim, en güzeli tatil boyunca yapılacak işleri, güçleri, aktiviteleri sıralamak.

1. Oscar'a aday olan vizyondaki tüm filmler görülecek.
    1a. Life of Pi (Pi'nin yaşamı)  GÖRÜLDÜ
    1b. Silver Linings Playbook (Umut Işığım)  GÖRÜLDÜ
    1c. Beasts of the Southern Wild (Düşler Diyarı)
    1d. Django Unchained (Zincirsiz)  - 1 Şubat Vizyonda-
    1e. Anna Karenina
    1f. Zero dark Thirty, Lincoln, Les Miserable -SORUŞTUR

2. Ayşe Kulin'in erteleyip durduğum dörtlemesi okunacak. TAM ZAMANIDIR BU TATİL.
    2a. Veda (OKUNDU-müthiş, müthiş, süper!)
    2b. Umut
    2c. Hayat
    2d. Hüzün
    2e. Kitap Kulübünün seçimini unutmamakta fayda var. Mino'nun Siyah Gülü okunacak!

3. Tatilde acısını çıkartırcasına alınan onlarca dergi okunacak, dekorasyon dergilerinden ilham alınacak, altları çizilecek, daire içine alınacak, post-it ler yapıştırılacak, seyahat dergileri karıştırılacak, yeni yerler keşfedilecek.

4. 'Yüzünü göremiyoruz bir türlü, ne aramak, ne sormak' şeklinde sitem eden insanlar tek tek aranacak. Uzun zamandır görüşülmemiş arkadaşlar aranacak, önce hal hatır sorulacak sonra kahvaltı/kahve/öğle veya akşam yemeği şeklinde programlara bölünecek. Programlara bölünme esnasında karışıklıklar, kavgalar çıkacak. 'Tatile girdin, hala göremiyoruz' diyenler olacak. Liste kabarıp gidecek ama icabına bakılacak. Kısacası sosyalleşilecek. ( Az önce başıma geldiği üzere: yarın kahvaltı edelimmiiii diye soran en yakın arkadaşına, 'kusura bakma canım çarşambaya kadar doluyum' içerikli antipatik mesajlar atılacak:) )

5. Bir-iki gece kaçılacak yakın bir yer aranacak.

6. Gecikmiş, birikmiş, ihmal edilmiş doktor randevuları alınacak. Mümkünse anneanne ve annenin de doktor ziyaretleri var ise 'bende senle geleyim' teklifleri yapılacakki hala kibar bir insan olduğumu düşünsünler.

7. İstanbul gezilecek! Evet Sultanahmet özlendi! Hacıbekir'in şekerleri, ezmeleri, Kapalı Çarşı'nın Havuzlu Restoran'ı, Mısır Çarşısının kahve kokusu, Sultanahmet'in köftesi, balık ekmeği yenmeyeli aylar oldu. Oyuncak Müzesi ne zamandır aklımda! Masumiyet Müzesine  henüz gidilmedi. Taksim, Beyoğlu, Cihangir, Karaköy, Eminönü gibi semtler gezilecek. Elde fotoğraf makinası İstanbul ile özlem giderilecek.

8. Ne zamandır kafandaki dekorasyon değişikliğinin tam zamanı.

9. Alışveriş merkezlerine de uğramamak olmaz. En az 2-3 tanesi gezilecek.

10. Deniz kenar mekanları hafta içi boş yakalamışken gidilip kahvaltı edilecek. Hatta madde 4 ile 10 birleştiriecek.

11. Kediyi unutma! Aşısı ve mama alışverişi için veteriner'e uğramak şart.

12. Madem romanını yazmaya ara verdin, bari blog'unun ihmal etme! Bol bol yazmaya çalışılacak.

13. Kendini ihmal etme!

14. Geç yatıp, geç kalkılacak!

15. Doya doya gezilecek, tozulacak, eğlenilecek, dinlenilecek.. 'Oh, öğretmenlik ne rahat iş, 15 gün yan gel yat' diyen insanlara inat.. Tüm dünyaya inat bir kez daha yukardakine göz kırpıp 'teşekkür ederim' dedikten sonra, kargaşa dolu hayatın içinde bir rahat nefes solunacak.

Nasıl Liste?

irem ...

No comments:

Post a Comment