Saturday, April 20, 2013

Yeni trendler

Çocukluğumdan beri bir kitapçı açmanın hayalini kurardım. İçinde de minik bir kahve tezgahı olsun, mis gibi capuccinolar, espressolar, Türk Kahveleri yapsın. Kokusu sinsin her yere. Her gün bir çeşit kurabiyesi, keki olsun yanında. İnsanlar gelsin, hem kitap okusun, hem kahvelerini yudumlasın, kitap kulüpleri toplansın, sıcak toplantılar yapılsın. Tabi insan neden keyif alıyorsa onun hayalini kuruyor olması normal. Sokakta gördüğünüz bütün kitap kurtlarını çevirin ve hayalini sorun, size aynı şeyden bahsedecektir. Benim bu hayali kurmamın üzerinden 10 sene geçti ya da geçmedi, kitapçılar tek tek iflaslarını açıklamaya başladılar. Amerikada, İngilterede ki dev kitapçı zincirleri hepsi elektronik dünyanın önünde boynumuz kıldan ince diyerekten kapattlar kepenkleri tek tek.
Acı ama gerçek Türkiye'de kaç tane kitapçı kaldı ayakta. D&R desen iphone/ ipad kapları, playstation oyunları satarak ayakta kalıyor. Stoklarında çoğu zaman aradığın kitap olmuyor. Adı kitapçı kendisi dergi gazete ve kırtasiye satar olmuş daha çok. Remzi kitapevi aynı şekilde. 
Niye? Cevap basit: eskiden cazip gelen meslekler artık popüler değil. 
Gazeteler nasıl ayakta duruyor merak ediyorum. Çoğu e-gazeteye döndü bile. Pazar sofralarımzda artık parmaklarımız simsiyah olmaktan kurtuldu. 
Her mesleğin bir trendi var artık. Gazetecilik bile Twitter üzerinden yapılıyor, dün gece sabaha kadar bunun örneğini gösterdi bize Cüneyt Özdemir. CNN Amerika yayına girene kadar Cüneyt Twitterdan yayını yaptı bile milyonlara. 
Daha da Trend meslekler var mesele artık şirketlerin sosyal medya departmanları var, takipçi sayıları yüzbinleri geçen insanları bulup onlara reklam yaptıran aracılar var mesela. Ne iş yapıyorsun? Sosyal medya uzmanı. 
Bu mesleklerden milyonlar kazanan insanlar var.
Son zamanlarda hayatımızda fazlasıyla yer işgal eden fotoğrafçılık örneğin. Arkadaşımın doğumu için tuttuğu fotoğrafçı 3-4 saatlik çekim için 1000 Tl'yi aldı gitti. Web sayfasını inceledim. 'Özel gün çekimleriniz yapılır' yazıyor. Baby shower partiniz, çocuğunuzun doğum günü çekimleri... Her biri 3-4 saat süren çekimler, tek yaptığın en güzel kareleri yakalayıp deklanşöre basmak. Sonra 1000TL senin. 'Süper meslek' diyor arkadaşım. '2 çocuğum var, onların doğumgünü, özel günü devamlı karelemek istiyorsun. Bir makina alıp bu işin kursunu alacağım' diyor. 
Çocuk doğumgünleri demişken, alın size bir trend meslek daha. Bizim zamanımızda Happy Meal eşliğinde McDonalds'ta yapılan doğumgünleri şimdi daha çok show business olayına dönüştüğünden Parti evleri ve organizatörler çoğaldı. Tümü internet üzerinden ve ağızdan ağıza yayılma ile iş yapıyor. Facebooktan 'like' yapıyorsunuz, Instagram'da ki resimlerini paylaşıyorsunuz, alın size kocaman bir çevre. 
8 yaşındaki çocuğunuz arkadaşının konsept partisine özeniyor ve aynısından talep ediyor. 
Parti evlerinin 3-4 saatlik kiraları 1500-2000TL arasında değişiyor. 
Özel gününün evinin bahçesinde yapmak isteyenlere de başka bir trend meslek olan 'cupcake' ve pasta yapanların kapılarını aşındırıyor. Cupcake'in tanesini 5-6 TL'den verdinmi köşesin. 
Doğum odası süsleme şirketleri gördüm mesela. Doğum yapmadan önce gelip odana Eminönü'den alınmış 3-5 tül atıyor, dilek ağaçları, anı defterleri ile süslüyor, sonra paket programımız 500 TL diye sana sunuyor.
Birde işin diğer boyutu var. Amerikada doğum yapmanın popüleritesi arttıkça bunu hemen meslek haline getirenler olmuş. Ver 10.000 dolar,  sana Amerika'da en güzel evi tutalım, doktorunu ayarlayalım,  uçak biletini, vizeni ayarlayalım 3-4 ay kal, sonra kap bebeğini dön ülkene diyen firmalar var. Gani gani broşür dağıtmışlar her yere. 
Bu ve bunun gibi daha niceleri... Hiç sonu gelmeyecek trend mesleklerden bir kaçı. 
Ne insanlar çocuk sahibi olamayı kesicek, ne de özel günleri için hevesleri azalacak. 
Gıda sektörü desen artarak devam edecek. Yeterki bize kek, pasta, çikolata olsun.
Birazcık ucundan işin içine girince ne kadar büyük bir market ile karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Boşuna okumuşum dedirtecek kadar özendiren yeni trend mesleklerimiz hayırlı uğurlu olsun, ne diyelim :) 
İrem No comments:

Post a Comment