Tuesday, December 31, 2013

2014

Bilenler bilir, benim pek yılbaşına inancım yoktur, yılbaşı eğlencesine, o gecenin büyüsüne, birden her şeyin iyi olacağına inanmam. Kime göre, neye göre, hangi ülkeye, hangi tarihe göre yılbaşı derim hep. Sanki 1 Ocak gününe uyandığında tüm hastalıklar bitmiş olacak ve mikroplar temizlenecek bu dünyadan. 1 gecelik kendini kandırır herkes.
Bu yıl benim için şöyle güzel geçecek, böyle güzel şeyler olacak. Spora başlamalar, diyete girmeler, sevgili bulmalar.. işte öyle bir umut dolar insanların içine.
Bana ise umutsuzluk.
Bir sene daha devirdik.
Sene oldu 2014. Sahi 2014 biz çocukken ne kadar uzak bir tarihti bizim için. George Orwell'in 1984'ü gibi uzaktı.. Star Wars, Star Trek kadar uzaktı. Çok uzaklarda ki geleceğimizdi 2014 bizim için. Geldi çattı bile. 1999'dan 2000'e girdiğimiz sene en heyecanlısıydı. 'Vay be koskoca iki bin yıl' demiştik. Çok heyecanlanmış, süslenip püslenmiştik. 2000 senesinin 1 Ocağına uyandık, baktık yine değişen bir şey yok. Beynimiz aynı kaldığı sürece, saplantılarımız, var olduğu sürece gün geceye dönmüş, gece güne dönmüş ne farkeder.
İşin streside cabası. Küçükken daha heveslenirdik dışarıya çıkmaya, sonra büyüdük, ev cazip gelmeye başladı. Her yılbaşı yaklaştığında nereye gidilecek, ne giyilecek stresi de üzerine tuz biber.
Gidilen mekanlarda normalden 3 katı fazla fiyat ödeyip, bir de en kötü, en soğuk yemekleri yiyip, en kötü servisi alma maceraları var. Zaman ilerledikçe 'evde mi geçirsek?' ler başladı. Baktık daha güzel oluyor, eğlence şamata, eş dost geliyor, kafamıza göre oyunlar oynanıyor, yeniyor, içiliyor..
Sonra? Sonra Sarp geldi.
Hayatımıza anlam getiren o minik insan yavrusu. Geceleri uyumaz, oynamak ister, gündüzleri uyumaz ilgi çekmek ister.
Sarp hayatıma gireli 4 ay 20 gün oldu. O geldiği günden beri sanki hiç ilerlememiş zaman ama bir yandan da mevsim dönmüş, takvimler devrilmiş. Ağustostaydık biz, ne zaman Aralık oldu? Ne zaman kış geldi? Yılbaşı mı yaklaşmış? Bayram mı, seyran mı? Haftasonu mu? Hiç bir şeyin farkında değilim. Oysa biz Pazar günleri geç uyanırdık, cumartesileri geç yatardık. Takvim sayfalarını karmakarışık ettim, günlerim birbirini kovalıyor,  kovaladıklarından haberim yok.
Yılbaşı da olsa yıl sonu da olsa bir rutinimiz var bizim. O da her gece Sarp'ı beslemek için uyanıyor olmak ve daha da kötüsü sabah 6 bilemedin 7'de 'koğuş kalk!' Ama en tatlı gülücükler ile..
Malum bebeklerin en mutlu, en aktif oldukları zaman sabahları.
Senin gözünden uyku akarken diğer yandan seninle oynamak isteyen bir çift göz.
İşte bu yüzden bizim yılbaşımızda gece Sarp'ı besleyip, uyuttuktan sonra başlayacak, yemek-içmek- kutlamak derken mümkün olan en kısa zamanda uykuya geçilecek.. E tabi birde eşimle aramızda Sarp'ı beslemeye kim kalkacak meselesi var. İlk 1-2 ay müthiş yardımları dokunan süper babamız artık 'ben işe gidiyorumm yauu' modunda olduğu için bizde Sarpişko ile uykusuz geceler geçirmeye devam ediyoruz.
İşte böyle dostlar..
2013 bize çok buruk anlar yaşattıysa da, aynı zamanda hayatımızın en güzel hediyesini de bize getirdi. Dilerim 2014 senesi de en az onun kadar güzel süprizler ile dolu olur.
Sizlere mutlu, sağlıklı huzur dolu bir 2014 diliyorum.. irem1 comment:

  1. canımm, çok güzel bir yıl olsun. Herşey gönlünce olsun. Çok öpüyorum, hepinizi.
    Mehpare

    ReplyDelete