Thursday, September 25, 2014

Ev içi güvenlik önlemleri

Bebeği henüz emeklemeye başlamış anne-babalar bilir, anlar. Hareket kabiliyeti, mobilite başladı mı evde güvenlik önlemleri derhal alınmalıdır. Sarp dokuz aylık bebek iken doktor kontrolüne götürdüğümde doktorumuz derhal evde güvenlik önlemlerine başlıyorsun diye uzun bir nutuk çekmişti. Bir de şirket önerdi bize, mutlaka arayın diye. Sadece bu iş üzerine uzmanlaşmış bir ekip evine ekspertiz yolluyor, neresi güvenli neresi değil bakıyor, bunu raporluyormuş. Biz hiç böyle işler yapmadık. Tamam sistem güzel. Ama daha da güzel bir şey varsa o da anne-baba hissiyatı. 'Şurası tehlikeli olabilir.' dediğiniz yere önleminizi derhal alın. En zararsız görünen bir kalorifer, açık unutulmuş bir cam hayatınınızı iki saniyede kaydırabilir. O yüzden aman dikkat...

Peki ne yapalım?
1. Tüm elektrik prizlerini İkea'dan alabileceğiniz basit aparatlar ile kapatın.
2. Sehpa ve masa köşelerine başını vurduğunda keskinliği yumuşatacak aparatlar takın. Yine İkea'nın el şeklindeki köşeliklerini kullanın.
3. Camlara koruyucu kilitler takın.
4. Cam önünde ki sehpa koltukları kaldırın ki üzerine çıkıp cama ulaşması daha kolay olmasın. (Gerçi benim oğlum 14 aylık olmasına rağmen basit bir tabure ya da kendi mama sandalyesi gibi bir şeyi pek rahatlıkla camın önüne sürükleyebiliyor.
5. Evinizin raflarında hele ki alt dolaplarda duran TÜM DETERJAN, EV TEMİZLİĞİ MALZEMESİ, ŞAMPUAN, DEODORANT, ŞELTOX gibi kimyasal içerikli şeyleri yok edin, en en üst rafa kaldırın veya mümkünse dışarı atın veya kilitli bir dolaba kaldırın. Ben bu işe özellikle önem verdiğim için şimdilik bütün sıvılar çamaşır makinemin üzerindeki kurtucunun da üzerinde. Tüm şampuanlar, bulaşık deterjanları (makine hapları..) buzdolabı üzerindeki kapaklı dolaplara kaldırdım. İkinci derece tehlike arz eden şeyler ise şimdilik ikeadan aldığımız kilitli basit bir dolabın içerisinde balkona kaldırıldı.
6. Alt seviyelerde ki tüm kesici, delici alet, makas, ütü (hatta üzerine devrilebilecek ütü masası, çamaşırlık gibi şeyleri kaldırın). Sarp çok haylaz olduğu için ev kazası çok yaşıyoruz, geçenlerde üzerine çamaşırlık devrildi, altında kaldı. Tatilde ise koca bir bisiklet üzerine devrildi, kendisi tam yaşam boşluğunda kalınca sıyrıksız kurtardık. Alnı, kolları, dizleri hep morluk olmaya başladı daha şimdiden. Hal böyle olunca da evde ki tüm merdiven, ütü, vileda gibi kafasına geçirebileceği her şeyi ortadan yok ettik.
7. Kapı açıldığında sokağa fırlama sorunu yaşayan bir arkadaşımın önerisi üzerine apartman merdivenine de korkuluk koymaya karar verdik.
*
Esas bana bu yazıyı yazdıran, bebekli arkadaşım Hande sayesinde keşfettiğim bir güvenlik önlemi firması. Camların tümüne kilit vurduk diyelim, ama bu seferde evde havasız kaldık. Evi havalandırmak için camı açacasınız ve ortalığı toparlamak için arkanızı döneceksiniz elbet.. Hiç riske atmayın ve direk PENDUR firmasına ulaşın derim. http://pendur.com
Sevgili dostum evine yaptırmış, o kadar memnun kalmış, ısrarla bana da yaptırmam gerektiğini söylüyordu. Her cama kilit vuracak değiliz ya! Benim ev de camdan ibaret zaten, tam 18 tane cam saydım. Kimi sürgülü, kimi balkon camı, kimi arka oda camları.
Cam güvenliği sıkıntım üzerine Pendur'dan Burhan Bey'e ulaştım. Böyle böyle bizim ufaklık 14 aylık oldu dedim. Zaten olaya aşina bir ekip. Hiç bekletmeden, uğraştırmadan ertesi gün geldiler. Hakan ve Burhan Bey bu işin mucitleri. Kendilerinin de bebekleri, çocukları olduğu için bu sıkıntıyı yaşamışlar, biliyorlar, sizi yönlendiriyorlar. 'Eskiden bizim mahallede demir yaptırırdı herkes, o demir hem maliyetli olurdu, hem de öylece kalırdı, ama pendur öyle değil, istediğin anda çıkabiliyor, hem de hesaplı' diyorlar. Güleryüzleri ile gelip toplam 2 saat içerisinde evimizin 10 adet camına parmaklıkları taktılar. Temizlik yapmak istediğinde çıkabilen bir sistem ama elini dışarı çıkarıp uzun ve zor bir bilek hareketi gerektirdiğinden bir çocuğun açabilmesine imkan yok. Arkadaşımın 9 yaşındaki oğlu da henüz açamıyormuş.
Ürünlerinin güvenliğinden emin olup, siz 'tamam beğendim' diyene kadar bir ücret almıyorlar, beğenmezseniz de demoya sayıp, bir ücret talep etmeden gidiyorlar. (ki beğenmeme şansınız yok).
Türkiye'de ve Avrupa'da tek olduklarını iddia ediyorlar, zaten ürünlerinin patentini de almışlar, ceplerine koymuşlar. Ürünleri takıp gittikten sonra nasıl bir rahatlık çöktü üzerimize anlatamam. Rahatçana camı açtık. Hava aldık, 'Sarp camın kenarına gitti eyvahh' diye koşturmadık.
Kendilerine bir de buradan teşekkür edeyim. Daha fazla bilgi için bana e-mail atabilirsiniz.
İşte ürünlerinin resimleri..Güvenli günlerde kullanın..
sevgiler,
irem
2 comments:

  1. Merhaba
    Pencereye açılan deliklerden yağmur yağınca su alma gibi bir şikayetiniz oldu mu acaba?
    Tşk

    ReplyDelete